BONIFANTES se vrátili z úspěšného turné po Kanadě a USA

usa-14-of-49_resizePředposlední březnovou neděli se za velkého potlesku a vítání vrátil na pardubické nádraží po pěti týdnech Chlapecký sbor BONIFANTES pod vedením Jana Míška z velkého koncertního turné po Kanadě a USA. Oslavování a ovace byly jistě zasloužené, neboť zpěváci dokázali na své cestě odzpívat více než 40 koncertů.

To, že BONIFANTES neslavili úspěch jenom po návratu, ale především na samotném turné, dokazuje několik významných pozvání, kterých se Bonifantům dostalo. K nejdůležitějším patří pozvánka na ACDA (American Choral Directors Association), dále nabídka k dalším dvěma turné, tentokrát po západní pobřeží a Floridě. A vedle toho spoustu milých vybídnutí k návratům na navštívená místa při letošním turné.

31 zpěváků započalo koncertní šňůru v Torontu a po týdnu stráveném v Kanadě se chlapci přesunuli na severovýchod USA. Druhý týden Bonifanti naplnili významnými koncerty, jako bylo zpívání na prestižní škole Roxbury Latin v Bostonu nebo účast na mši v největší katedrále ve Philadelphii Saints Peter and Paul. Bonifanti dále přijali pozvání, coby čestní hosté na mezinárodní seminář mužských pěveckých sborů, sbormistrů a dirigentů v New Brunswicku na Rutgers University.

Na východním pobřeží navštívili všemi očekávaná velkoměsta New Yorku, Washingtonu, Philadelphii a Baltimore. Poté se chlapci již přesunuli na středozápad USA. Celkově dokázali urazit přes 10 000 kilometrů. Připočteme-li i cestu do Ameriky a zpět, mají nacestováno 26 000 kilometrů a společně s úspěšným koncertním turné po Thajsku, které proběhlo loni v létě, je to celkem 48 000 kilometrů, tedy víc než kolem zeměkoule.

Bonifanti měli možnost poznat Ameriku skutečně zevnitř a ve všech jejich podobách. Procestovali totiž 20 amerických států a v každém z nich si našli alespoň malou chvilku pro zastavení se u největších dominant. K nezapomenutelným zážitkům bude jistě patřit vedle Niagarských vodopádů návštěva Empire State Building, Sochy svobody, čas strávený v Bostonu a Chicagu, Brána do divokého západu a mnoho dalšího.

Naopak největším zážitkem pro kanadské a americké posluchače bylo několik náročných skladeb z repertoáru. Kyrie eleison od současného skladatele Jana Jiráska a Crucifixus barokního skladatele Antonia Lotti. Velký obdiv a vztah Američanů k Antonínu Dvořákovi se nejvíce projevil při provedení skladby Going Home, což je úprava Larga z Dvořákovy Novosvětské symfonie.

Antonín Dvořák provázel sbor celé turné. Byla mu věnována velká část repertoáru, ale až v samotném závěru cesty se sboru naskytla vzácná příležitost navštívit vesničku Spillville, kde Dvořák žil za svého pobytu v Americe. Chlapci si mohli symbolicky zazpívat s varhanami, u kterých Dvořák skládal jednu z Biblických písní a Going Home. Z návštěvy vznikl dokonce videoklip, který je k vidění na YouTube kanálu BONIFANTES. Za pár dní na to chlapci předvedli v Minneapolis čistě dvořákovský koncert. Zazněli Moravské dvojzpěvy, písně z Cyklu v přírodě a Biblické písně. Zde také došlo na společné koncerty s významnými americkými sbory Maryland State Boychoir a Minnesota Boychoir.

Ještě nyní doznívá obrovské množství zážitků a zkušeností, které si s sebou chlapci přivezli a je jisté, že se po pětitýdenní cestě už těšili domů. Jisté je však i to, že se brzy do Ameriky vrátí.