Spojení aviatiky a umění

Bonifanti zpívají britskou hymnu na Aviatické poutiOjedinělou koncertní příležitost dostal Chlapecký sbor BONIFANTES na 21. Aviatické pouti v Pardubicích 4. a 5. června 2011. Chlapecký sbor zahajoval za doprovodu orchestru Malohanácké muziky hlavní program.Vzhledem k tomu, že pardubická Aviatická pouť se liší od ostatních leteckých dnů dramatickou koncepcí živých obrazů, kde vystupují vedle sebe letadla i pozemní jednotky, odpovídala tomu i hudební dramaturgie celého dne.

Motivem letošní aviatické pouti bylo 100 let od památného přeletu ing. Jana Kašpara a výročí nedožitých 95. narozenin nejúspěšnějšího československého stihače 2. světové války Karla Kuttelwaschera. V době Kašparových úspěchů a v letech následujících přicházela na svět nová generace, z níž vzešli jeho následovníci. Byli již vychováváni pro leteckou službu v meziválečné Republice československé a po obsazení vlasti, v březnu 1939, mnozí z nich neváhali a odešli za hranice. Mínili naplnit slova přísahy, což jim bylo znemožněno, díky Mnichovu a následné okupaci okleštěné republiky.

Bonifanti spolu s orchestrem hudbou navodili atmosféru od začátku století až po čtyřicátá léta. Obě tělesa řídil Jan Míšek. Zazněly písně Jaroslava Ježka i lidovky oblíbené československými letci, kteří bojovali v západní Evropě, aby pomohli okupované vlasti.

Bonifanti a stíhací letoun Hurricane LF363Karlu Kuttlewascherovi byl věnován vzpomínkový akt , kterého se kromě představitelů města a kraje a partnerů Aviatické pouti zúčastnila také dcera vyznamenaného letce Vera Darligton. Zazněly hymny v podání Chlapeckého sboru BONIFANTES a Malohanácké muziky a byly vztyčeny vlajky. Ozdobou celého slavnostního aktu byl přelet stíhacího letounu britské historické letky Hurricane LF363