Nejen zpívat dovoleno!

Bonifanti stále zpívají. Chlapecký sbor BONIFANTES skvěle zvládl distanční výuku i odloučení a kluci se už těší na nové zážitky.

Uplynulý rok přinesl klukům z Chlapeckého sboru BONIFANTES nové zkušenosti. Online výuka zpěvu, klavíru, houslí a hudby obecně byla pro zpěváky a vyučující velkou výzvou. Nutno říct, že ji zvládli na jedničku.

Jak zvládli distanční výuku

Individuální hodiny sólového zpěvu a hry na hudební nástroje probíhala online. Skype, Meet, Teams, WhatsApp… Každý z kluků si našel svou platformu, aby se mohl spojit se svým pedagogem a dál pilovat hlasovou techniku a učit se nové skladby. Že nejde zpívat Dvořáka nebo africké písně přes internet? Omyl! Vedení sboru bylo velmi prozíravé a díky tomu měli kluci v telefonu nainstalované profesionální střižny. Každý týden byla na programu jedna skladba, kterou bylo potřeba doma nastudovat, natočit a odeslat. Na skladbách se pracovalo v online hodinách. Bonifanti měli dokonce dovoleno v nahrávkách „stříhat“, to znamená jen opravovat nepovedená místa nahrávky. Takže nám tu třeba vyrůstá nová generace skvělých hudebních režisérů.

Měl jsem strach, jestli touha po setkávání se nevymizí…

„Největší obavu jsme měli z toho, jestli si kluci nezvyknou na to, že sborové zkoušky nejsou“, říká sbormistr a zakladatel Chlapeckého sboru BONIFANTES Jan Míšek. „Když jsem ale viděl nadšení, se kterým kluci přišli na první hodinu po lockdownu, ulevilo se mi. Zazpívali jsme si, popovídali si o sboru a o životě a já jsem věděl, že to bude dobré.“

Nyní se Chlapecký sbor BONIFANTES vrátil k individuální výuce. Zkouší se jeden na jednoho. Brzy se určitě obnoví skupinová výuka, která umožní dělené zkoušky. A pak se konečně sejde sbor a harmonie se opět rozezní.

Malí kluci na prvním místě

„Nejvíc byla touha po osobním kontaktu znát na nejmenších zpěvácích“, říká Bronislava Kuchtová, jedna ze sbormistryní přípravných oddělení. „Musím smeknout před kluky i jejich rodiči, jak zvládli distanční výuku. Zpívat online je nesmírně náročné“, dodává.

Nyní se Bonifanti těší na nové zpěváky, které ve svých řadách přivítají začátkem září. Už na konci tohoto školního roku přijímají přihlášky do Základní umělecké školy BONIFANTES, která byla založena před 11 lety proto, aby klukům poskytla zázemí pro jejich koncertní a světoběžnickou práci.