BONIFANTES zahájili 19. koncertní sezónu velkolepou premiérou

Chlapecký sbor BONIFANTES vstoupil do své 19. koncertní sezóny premiérovým uvedením díla skladatele Radka Rejška Statuae Kuksenses. V úvodu koncertu v rámci festivalu Theatrum Kuks zazněla také Missa propria Jana Jiráska.

Čtyřicítka Bonifantů pod vedením svého dirigenta Jana Míška za varhanního doprovodu Jiřiny Marešové provedla čtyřicetiminutovou Rejškovu skladbu, která je inspirována cyklem soch ctností a neřestí Matyáše Brauna, jejichž originály jsou v Lapidáriu, ve kterém se koncert uskutečnil, umístěny. Koncert měl neopakovatelnou atmosféru. Autor díla, pan Radek Rejšek, byl koncertu přítomen. Spokojenost s provedením skladby je zřejmá z jeho slov:

Vážený pane sbormistře, moc bych chtěl Vám a celému sboru poděkovat za úžasné provedení mé skladby “Statuae kuksenses”. Odvedli jste naprosto obdivuhodný výkon a pro mě to byl velkolepý zážitek! Takže moc a moc děkuji a přeji jen samé úspěchy! Zpěváky ode mě moc pozdravujte. Radek Rejšek.

Úvod koncertu patřil cyklu Missa propria. Dvorní skladatel Bonifantů Jan Jirásek označil provedení za nejlepší, jakého se mu od Bonifantů dostalo. Pardubickým pěvcům poslal následující řádky:

Milí Bonifanti, Vaše interpretace mé skladby Missa propria na Kuksu byla opravdu nádherná a povznášející. Vy dokážete vždy překvapit – a vždy příjemně, a tento koncert nebyl výjimkou. Mnohokrát Vám děkuji a těším se na další spolupráci. Váš Jan Jirásek.