Ve stopách Slovanské epopeje. Pěvci z Pardubic míří do Japonska!

Do oficiálního programu Roku české kultury v Japonsku byly zařazeny nejen Muchova Slovanská epopej čí vystoupení České filharmonie, ale i koncerty chlapeckého sboru BONIFANTES. Mladí pěvci z Pardubicka vyrážejí do země vycházejícího slunce v první polovině dubna.

Pardubice – Chlapecký sbor BONIFANTES patří mezi úspěšná tělesa ve svém oboru. Za sebou má řadu koncertů v zemích na třech kontinentech, včetně Thajska, Kanady a USA. Zanedlouho však poprvé ve své historii zamíří do Japonska, kde se stane součástí oficiální prezentace České Republiky.

Pěvci tam čekají samostatná i společná vystoupení v tokijském Českém centru a na velvyslanectví České Republiky, na několika univerzitách i dalších místech.

„Víme, že Japonci milují českou hudbu. Proto tam vezeme hlavně českou klasiku,“ řekl  Jan Míšek, který je zakladatelem, zřizovatelem a ředitelem Základní umělecké školy BONIFANTES.

Japonské publikum si v podání českých chlapců vyslechne například Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka, úpravu jeho Larga ze symfonie Z nového světa i jeho Biblické písně. Ale provede také Smetanův sbor  Proč bychom se netěšili, či skladby od Bohuslava Martinů a  Leoše Janáčka. Ze současné české hudby pak například mši Missa propria Jana Jiráska, nebo Míškovu skladbu Gloria Musica. V exotické Asii zazní při devíti koncertech i staletím prověřené skladby hudebních velikánů, jakými jsou například Händel či Mozart.

Sbor koncertním turné do Japonska završí svou sedmnáctou a osmnáctou koncertní sezónu, během kterých získal osm zlatých medailí, natočil dvě CD, zpíval pro stotisícové auditorium při generální audienci u papeže Františka a dvakrát vystoupil s legendárním tenoristou Josém Carrerasem. Také pozvání do Japonska prokázalo, že se umělecká úroveň sboru již dlouhá léta drží na absolutní světové špičce.

BONIFANTES pro koncertní turné v Japonsku ze své základy čítající 150 chlapců vybral a připravil 24 nejlepších pěvců.

„Po Evropě většinou jezdí čtyřicítka, do USA bereme dvaatřicítku a do Japonska vyrazíme se čtyřiadvacítkou. Kluci jsou soutěživí, o koncertní místa mezi sebou soutěží. Pro ty, kterým zájezd uteče, vytváříme jiné turné, aby neztráceli motivaci – příště mohou zabrat a dostat se do další sestavy,“ řekl Jan Míšek. Nejmladšímu z nejlepších zpěváků pro Japonsko je necelých deset let, mezi nejstaršími, kteří zpívají tenor a basy, jsou zpěváci až pětadvacetiletí. Vybraná čtyřiadvacítka se téměř každý víkend po několik měsíců před odletem připravuje na koncerty během soustředění.  Osm náhradníků odvede stejnou práci, ale pak s velkou pravděpodobností nepoletí.

Ti, kteří se chtějí přesvědčit, jakým repertoárem míní BONIFANTES zaujmout posluchače v Japonsku, jsou zváni na rozlučkový koncert s názvem Japonský, který se uskuteční ve středu  5.dubna v 18:00 v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Se čtyřiadvacítkou, která zazpívá v podstatné části programu koncertu, se přijdou rozloučit i ostatní Bonifanti.