USA 1-14.12.2022

Čtvrtek 8. prosince 2022

Dnes by to měl být spíše odpočinkový den s jedním koncertem a americkými zážitky. Trochu se to komplikuje hned po ránu, kdy se našim pěvcům v jedné rodině podařilo ucpat neucpatelný americký záchod a v domě, kde bydlí starší, asi prasklo potrubí nebo co… Je z toho trochu mrzení, telefonování a zdržení. 

Jedeme do Fort Pierce, města, ve kterém je bývalá základna, na které se cvičili vojáci k vylodění v Normandii za 2. světové války. Je to trochu díra, co si budeme povídat. Cestou se stavujeme v jakémsi venkovském nákupním “centru”. Prohlídmeme si místní laundery, nakoupíme žvejkačky ve One Dollar Tree a jedeme do National Vocational Academy. 

National Vocational Academy je střední praktická škola, která se věnuje dětem z chudých rodin, v podstatě je sbírá na ulici a snaží se jim dát odborné vzdělání. Jako dobročinná organizace nemá finance na stavbu vlastní budovy a tak si pronajímá budovy po zkrachovalých obchoďácích, které nezvládly covidové lockdowny. Jsme rádi, že můžeme alespoň našim koncertem pomoci. Koncert má fajn atmosféru, v závěru koncertu je Q&A (otázky a odpovědi, tedy diskuze se studenty). Je to prima. 

Po koncertě se stavujeme v Navy Seal Muzeum ve Fort Pierce (https://www.navysealmuseum.org/). Je to skvělá expozice věnovaná speciálním námořním jednotkám, žabím mužům a celé téhle problematice. Mají tu spoustu speciálních lodí, člunů, zbraní i dokumentů o speciálních amerických jednotkách, a také výcvikové centrum. Někteří naši zdatní jedinci si jednotlivé úkoly projdou. Při přelézání stěn trochu závidí všudypřítomným mrštným gekonům a lizardům, kteří ty pětimetrové stěny zdolají za 5 vteřin… 

Ještě nám zbývá chvilka, než se budeme muset vypravit zpět do rodin a tak chvilku blbneme na pobřeží. Konečně se dostáváme k otevřenému Atlantiku. Docela fouká, tak si užíváme dvoumetrové vlny. Je krásné počasí a pláž je fakt nádherná. 

Cestou zpátky projíždíme takovou tou “reklamní Floridou”, jak ji známe z filmů. Krásné domy u moře, ve kterých ale nikdo nebydlí, protože se majitelům vyplatí je pronajímat turistům, výstavní hotelové resorty a samozřejmě spousta palem. Roste to tu jako smrčky na Vysočině. 

Kluci v “baráku”, jak říkají společnému ubytování (to zní skoro jako z Shawshanku :-D) jedou napřed čekat na poslíčka s královskou večeří, kterou dostali od majitelky domu jako omluvu za prasklé potrubí. 

A pozor, atrakce dne: Viděli jsme start rakety SpaceX Falcon 9! Kluci o tom určitě něco napíšou!

Dneska to byl fakt odpočinek, tak uvidíme, co nám přinese pátek… 

Copyright © 2022 BONIFANTES | All Rights Reserved